Statuo

Łukasz Wojciechowski

Centralny Rejestr Umów

Centralny Rejestr Umów – dopiero od 2024 roku

Autor: Łukasz Wojciechowski

Z dużej chmury mały deszcz. Szumnie zapowiadany Centralny Rejestr Umów (powyżej 500 zł) nie wejdzie w życie ani w tym, ani w kolejnym roku. W artykule i materiale filmowym na portalu Youtube przedstawiam aktualny stan prawny (1.07.2022 r.) – oprócz terminu również wątpliwości dotyczące kwoty i inne problemy z Rejestrem. Na koniec dla najbardziej wytrwałych krótka analiza pokrętnej ścieżki legislacyjnej, która doprowadziła do aktualnych rozwiązań.

CENTRALNY REJESTR UMÓW – TERMIN WEJŚCIA W ŻYCIE

Centralny Rejestr Umów będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 roku. Podkreślam, nie 2023 tylko 2024, czyli od chwili obecnej będzie to za półtora roku. Jest to oczywiście czas, w którym Ministerstwo Finansów będzie mogło dopracować to rozwiązanie i rozwiać różnego rodzaju wątpliwości.

CENTRALNY REJESTR UMÓW – NIE MA ZMIANY KWOTY

Wbrew temu o czym spekulowano, a właściwie zaproponowano podczas prac legislacyjnych nie jest na ten moment powiedziane, że kwota na umowach, które muszą być wpisane do Rejestru zwiększy się z 500 zł do 5000 zł. Taki przepis nie został uchwalony. Ale oczywiście nie jest powiedziane, że kwota 500 zł nie zmieni się. Nadal też nie wiadomo, czy chodzi o kwotę netto czy brutto. Musi to zostać doprecyzowane

CENTRALNY REJESTR UMÓW – WĄTPLIWOŚCI I SZKOLENIA

Dla tych z Państwa, którzy chcą poznać więcej szczegółów mogę dodać jeszcze dwie kwestie. Po pierwsze, ustawodawca musi koniecznie doprecyzować jakie umowy mają być wpisywane do rejestru, co z umowami o pracę, co z realizacją przepisów RODO/ochroną prywatności, jaka ma być ostatecznie kwota. Doprecyzować, naprawiając te dziwne, wadliwe przepisy dotyczące Centralnego Rejestru Umów. I miejmy nadzieję, że przepisy zostaną poprawione, ale też że stanie się to odpowiednio wcześnie, dzięki czemu Ministerstwo Finansów da możliwość przygotowania się do wprowadzania danych do rejestru.

Druga kwestia – dostałem też pytania dotyczące tego, że ktoś wziął udział w szkoleniu dotyczącym Centralnego Rejestru Umów i czuje się oszukany, bo Rejestr będzie obowiązywał za półtora roku. Rozumiem Państwa wątpliwości, sam pomimo co najmniej kilkunastu propozycji przeprowadzenia szkoleń z Centralnego Rejestru Umów nie zgodziłem się, bo za mało moim zdaniem było o nim wiadomo. Rynek szkoleniowy jest trudny, kiedy pojawia się taki nowy temat to firmy chcą to wykorzystać i na tym zarobić, może czasami za szybko. Ale w tym przypadku Rejestr nie został zlikwidowany, tylko wejdzie w życie z opóźnieniem. I tego się trzymajmy. Jeżeli ktoś już wziął udział w szkoleniu, a niektóre były prowadzone przez naprawdę dobrych specjalistów, proszę potraktować to jako przygotowanie do tego, co nastąpi od 2024 roku. A przy okazji pewnie wiele ciekawych tematów było na takich szkoleniach poruszanych, ponieważ rejestr jest związany i z RODO i z kontrolą zarządczą i z innymi tematami.

CENTRALNY REJESTR UMÓW – ZMIANY LEGISLACYJNE

Na koniec – najmniej ciekawe, ale ważne, więc wymagające uzupełnienia – jak to wygląda od strony legislacyjnej. Rejestr został odroczony w czasie poprzez ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przepisami tej ustawy znowelizowano inną – ustawę z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. To właśnie poprzez ten ostatni akt prawny wprowadzono zmiany do ustawy o finansach publicznych związane z Centralnym Rejestrem Umów.

administracjaadministracja samorządowaCentralny Rejestr UmówfinanseYoutubeŁukasz Wojciechowski

1 lipca 2022


Poprzedni wpis

Kolejny wpis