Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Jak zrobic zrzut ekranu - print screen

Jak zrobić zrzut ekranu – print screen?

Autor: Łukasz Wojciechowski

Zapisanie zdjęcia, którego nie da się pobrać klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję „Zapisz obraz jako…”. Zapisanie czegoś, gdy przypuszczamy, że może zostać skasowane przez autora lub właściciela strony. Chęć zrobienia szybkiej notatki w formie grafiki. Uzyskanie dowodów na to, że ktoś kasuje nieprzychylne komentarze. Chęć przesłania znajomym zawartości fragmentu strony WWW przez WhatsApp, Messenger lub inny komunikator zamiast linka do całej strony . I wiele innych powodów. W dzisiejszym wpisie o tym jak zrobić zrzut ekranu – print screen? I jak robić to szybciej, efektywniej i wygodniej.

Zrzut ekranu – print screen

Dla osób początkujących zrzut ekranu będzie się kojarzył z naciśnięciem na klawiaturze komputera klawisza „Print Screen”. Na niektórych klawiaturach znajdziemy wersję skróconą, np. „prt sc” lub „PrtSc”*. Wówczas po uruchomieniu programu Paint, WordPad lub wielu innych możemy wkleić zawartość ze schowka (wciskając opcję Wklej lub skrót klawiszowy Ctrl + V). Wówczas ujrzymy dokładnie to, co znajdowało się na ekranie komputera w momencie wciśnięcia klawisza. Jeżeli wciśniemy klawisz ponownie przed wklejeniem obrazu to zostanie on skasowany i zastąpiony nowym. A co, jeśli potrzebujemy większej liczby print screenów i nie chcemy za każdym razem otwierać nowego dokumentu i wklejać tam zawartości schowka? Nie każdy wie, że są na to szybkie i wygodne sposoby. Warto też pamiętać, że zrzut ekranu możemy robić nie tylko na komputerze, ale też na innych urządzeniach. Ta funkcja szczególnie przydaje się na smartfonach.

Windows 10

Jeżeli chcemy zrobić większą liczbę print screenów i nie zapisywać ich za każdym razem, możemy skorzystać z aplikacji ułatwiających robienie i zarządzanie zrzutami ekranu, np. Screenshot Captor, LightShot, ScreenShooterCiekawe i przydatne funkcjonalności mamy jednak po prostu w systemie Windows 10:

  • jeżeli chcemy, żeby obraz ze zrzutu ekranu automatycznie zapisywał się w folderze, to wciskamy jednocześnie klawisz Windows + Print Screen, obraz zapisuje się w folderze Zrzuty ekranu, który system Windows generuje automatycznie w domyślnym folderze Obrazy
  • jeżeli nie chcemy robić zrzutu całego ekranu tylko okienka, które akurat używamy (np. przeglądarki internetowej) to wciskamy jednocześnie Alt + Print Screen,
  • w systemie Windows 10 i niektórych wcześniejszych systemach Windows znajduje się aplikacja przeznaczona do robienia zrzutów ekranu Snipping Tool, której nazwa została przetłumaczona jako Narzędzie Wycinanie. Umożliwia wycinanie „na żywo” fragmentów ekranu i ich zapisywanie.
Smartfon z systemem Android

Wszystkie smartfony z systemem Android również dają możliwość robienia zrzutów ekranu. Print screen robimy za pomocą kombinacji klawiszy w zależności od modelu telefonu. Informację o tym co wcisnąć najlepiej wygooglować wpisując np. „Samsung J7 jak zrobić print screen?„. Najczęściej robienie zrzutów ekranów w smartfonach odbywa się na dwa sposoby:

  • smartfony, które mają zewnętrzny przycisk Home – należy użyć tego przycisku równocześnie z przyciskiem włączającym/wyłączającym telefon,
  • smartfony, które nie mają przycisku Home – należy wcisnąć równocześnie przyciski – zmniejszający głośność i włączający/wyłączający telefon.

Po zrobieniu zrzutu ekranu obraz zapisuje się w formie pliku w folderze ze zdjęciami. Niektóre modele telefonów dają też dodatkowe możliwości. Np. w popularnym modelu Huawei P10 Lite przycisk „Zrzut ekranu” znajduje się w górnej zakładce obok przycisku uruchamiającego wifi, dane lokalizacyjne, latarkę itd. Po zrobieniu zrzutu możemy go natychmiast edytować, np. przycinając obraz do interesującego nas zakresu. Warto też pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu smartfona, żeby zapisany obraz nie dostał się w niepowołane ręce.

Inne systemy operacyjne i urządzenia

Print screen można też wykonać na tabletach. W tych z systemem Windows należy użyć kombinacji klawisz Windows + klawisza zmniejszającego głośność. Obraz jest zapisywany automatycznie w folderze Screenshots (lub Zrzuty ekranu), który zostanie wygenerowany w folderze Photos (lub Zdjęcia). W przypadku urządzeń Apple, print screen zostanie zrobiony po użyciu kombinacji przycisku Home i przycisku zasilania. W tym przypadku obraz również jest zapisywany automatycznie w folderze Rolka z aparatu.

 

* Zdarza się też, że klawisz Print Screen znajduje się na klawiaturze numerycznej na jednym klawiszu z funkcją „Insert„. Wówczas żeby go uruchomić należy wcisnąć jednocześnie klawisz „Fn”.

bezpieczeństwo informacjicyberbezpieczeństwoMediaochrona danychPrint ScreenŁukasz Wojciechowski

6 stycznia 2019


Poprzedni wpis

Kolejny wpis