Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

II Międzynarodowy Kongres Bezpieczeństwa

II Międzynarodowy Kongres Bezpieczeństwa

Autor: Łukasz Wojciechowski

W dniach 6-8 grudnia 2017 r. miałem przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. II Międzynarodowy Kongres Bezpieczeństwa w Toruniu przyciągnął szerokie grono pracowników naukowych polskich i zagranicznych uczelni, praktyków i samorządowców, którzy zajmują się tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wydarzenie już po raz drugi zostało zorganizowane przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa w Poznaniu. W tym roku Kongres był dla mnie wyjątkowy, ponieważ zostałem zaproszony przez organizatorów do przewodniczenia w panelu nt. bezpieczeństwa informacji.

Kongres jako spotkanie osób zajmujących się bezpieczeństwem

Podobnie jak w 2016 r., II Międzynarodowy Kongres Bezpieczeństwa stał się okazją do spotkania osób reprezentujących różne instytucje, które łączy tematyka bezpieczeństwa. Oczywiście poza licznie reprezentowanym środowiskiem naukowym można było również wymienić doświadczenia z praktykami, przedsiębiorcami oraz pracownikami instytucji samorządowych. W zakresie tematycznym znalazły się m.in. bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo ekologiczne i energetyczne, bezpieczeństwo międzynarodowe w świetle aktualnych wyzwań i zagrożeń, bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo w perspektywie przemian gospodarczych i ustrojowych oraz europejski wymiar bezpieczeństwa lokalnego. Toruń jest idealnym miastem do organizowania konferencji naukowych ze względu na bardzo dobrą dostępność komunikacyjną i świetną bazę hotelowo-konferencyjną. Organizatorzy zapewnili możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem oraz wzięcia udziału w warsztatach z wypiekania pierników. Dodatkowym atutem Kongresu była możliwość wzięcia udziału w jednodniowych sesjach wyjazdowych, m.in. w unikatowym zamku w Golubiu.

Panel pt. „Bezpieczeństwo w perspektywie przemian informacyjnych i społecznych”

Dla wszystkich pracowników naukowych i praktyków zajmujących się bezpieczeństwem informacji najważniejszą częścią kongresu był panel pt. „Bezpieczeństwo w perspektywie przemian informacyjnych i społecznych”. Przyjmując zaproszenie do przewodniczenia, miałem możliwość kreowania i moderowania dyskusji na temat najważniejszych wyzwań związanych z tą tematyką. Prezentacje dotyczyły m.in. ochrony i bezpieczeństwa cyberprzestrzeni jako wyzwania edukacyjnego dla współczesnej dydaktyki wojskowej, zabezpieczenia policyjnych działań dowódczych przed cyberzagrożeniami oraz nowych mediów w perspektywie procesów związanych z bezpieczeństwem jednostek i zbiorowości. Ja wygłosiłem referat pt. „Spam jako zagrożenie bezpieczeństwa osób w cyberprzestrzeni”. Poruszałem już przedmiotową problematykę w jednym z wpisów na blogu, jednak teraz postanowiłem ją rozszerzyć, szczególnie w aspekcie braku efektywnego mechanizmu ścigania przestępstw z uwagi na niejasność kompetencyjną organów. Do kwestii spamu wrócę na pewno w jednym z kolejnych wpisów na blogu.

administracjaadministracja samorządowabazy danych klientówbezpieczeństwo informacjicyberbezpieczeństwocyberprzestępczośćNaukaochrona danychochrona danych osobowychŁukasz Wojciechowski

14 grudnia 2017


Poprzedni wpis

Kolejny wpis