Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Profil Zaufany

Profil Zaufany i ePUAP

Autor: Łukasz Wojciechowski

Już jakiś czas temu zastanawiałem się, czy Profil Zaufany i Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to dobry temat na wpis. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że pisanie o tym nie ma sensu, bo prawie każdy średnio zaawansowany użytkownik Internetu już z tego korzysta. Myliłem się. Często osoby, które nie stronią od nowoczesnych technologii nie mają Profilu Zaufanego, nie korzystają z ePUAP i wolą stać w kolejkach, składać pisma i wnioski w urzędzie zamiast przez Internet. To dziwne, bo obecnie dzięki bankowości elektronicznej wiele osób może zacząć korzystanie już teraz, bez wychodzenia z domu.

Porządkując pojęcia

Niektórzy nie rozumieją różnicy pomiędzy Profilem Zaufanym, eGO i platformą ePUAP. Zacznę więc od wyjaśnienia tych pojęć.

Profil Zaufany – w dużym uproszczeniu to login i hasło połączone z przesłanym na nasz telefon kodem SMS. Służą do potwierdzenia naszej tożsamości.

eGO – to dokładnie to samo co Profil Zaufany (mało popularna nazwa wyłoniona w konkursie Ministerstwa Cyfryzacji).

ePUAP – to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. W praktyce jest to strona internetowa, na której możemy załatwiać sprawy urzędowe przez Internet. Pismo lub wniosek musimy podpisać Profilem Zaufanym (ewentualnie mniej popularnym podpisem/certyfikatem kwalifikowanym).

Profil Zaufany i ePUAP – jaka jest między nimi relacja

Sprawy urzędowe mają to do siebie, że konieczna jest pewność, że załatwiają je właściwe osoby. Sprawę Jana Kowalskiego ma załatwić Jan Kowalski, a nie Adam Nowak. Znaleziono na to sposób, który polega na jednorazowym potwierdzeniu naszej tożsamości i korzystaniu z tego potwierdzenia w przyszłości. Dodatkowe zabezpieczenie to narzędzie autoryzacyjne, dokładnie tak jak w bankowości elektronicznej (logujemy się, robimy przelew i musimy wpisać kod SMS). Podsumowując:

  1. Najpierw zakładamy Profil Zaufany.
  2. Później zakładamy konto na platformie ePUAP, załatwiamy tam sprawy urzędowe, a składane wnioski i pisma podpisujemy założonym wcześniej Profilem Zaufanym (login, hasło + kod SMS).
Profil Zaufany i ePUAP – jak rozpocząć korzystanie

Rozpoczęcie korzystania jest bardzo proste. Najpierw zakładamy Profil Zaufany. Do niedawna trzeba było pójść do wybranego (z listy) urzędu i potwierdzić swoją tożsamość. Obecnie już nie trzeba, jeśli mamy bankowość elektroniczną. Do programu przystąpiły już najpopularniejsze banki m.in. PKO BP (Inteligo oraz iPKO), mBank, BZ WBK, Pekao, ING oraz Millennium. Kiedyś już potwierdziliśmy w banku nasze dane. Dlatego po kilku kliknięciach można natychmiast mieć Profil Zaufany i załatwiać urzędowe sprawy na platformie ePUAP. Szukamy instrukcji na stronie banku, a najłatwiej przez wyszukiwarkę Google, wpisując np. „iPKO profil zaufany”. Jeżeli nie mamy bankowości elektronicznej, to możemy jeszcze skorzystać z płatnego certyfikatu kwalifikowanego, jeżeli taki posiadamy. Jeśli nie mamy ani tego ani tego, to aby założyć Profil Zaufany musimy udać się do urzędu i potwierdzić jednorazowo tożsamość. Nawet jeśli zostaje nam ostatnia opcja to warto tak zrobić, bo jedna wizyta zaoszczędzi nam wielu kolejnych w celu załatwiania spraw.

Profil Zaufany – co można załatwić na ePUAP i nie tylko tam

Dzięki Profilowi Zaufanemu możemy na stronie ePUAP załatwiać sprawy w różnych urzędach, sprawdzać na bieżąco status naszych spraw i wniosków, odbierać i wysyłać urzędową korespondencję. Możemy m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty lub kartę EKUZ (dla siebie lub swojego dziecka), sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL lub sprawdzić liczbę punktów karnych. Możemy także zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS i sprawdzić czy pracodawca odprowadza za nas składki lub sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie. Można także za pośrednictwem CEIDG zarejestrować nową działalność gospodarczą, a także wznowić lub zawiesić funkcjonowanie już istniejącej, wprowadzać zmiany we wniosku, m.in. dodać PKD. Funkcjonalności jest bardzo wiele, można się z nimi zapoznać na stronie ePUAP, są podzielone na ponad 20 obszarów tematycznych, a w każdym istnieje link do najczęściej załatwianych spraw. Ważne jest również to, że dzięki Profilowi Zaufanemu przestają nas obowiązywać godziny pracy urzędów i możemy składać pisma i wnioski o każdej porze dnia i nocy.

 

administracjaadministracja samorządowabankowość

31 sierpnia 2017


Poprzedni wpis

Kolejny wpis