Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Kiedy dojdzie przelew

Kiedy dojdzie przelew

Autor: Łukasz Wojciechowski

Czy zastanawiacie się czasami kiedy na konto trafią pieniądze? Chodzi m.in. o wypłatę wynagrodzenia, zapłaconą fakturę, przelew od kogoś znajomego i wiele innych sytuacji. Jeżeli mamy konta w tych samych bankach to sprawa jest prosta i pieniądze pojawiają się najczęściej w kilka sekund. Jeżeli środki płyną pomiędzy dwoma różnymi bankami to kwestia, kiedy dojdzie przelew jest już bardziej skomplikowana.

Kiedy dojdzie przelew – jak to sprawdzić

Nie wszyscy wiedzą, że konkretną datę i godzinę pojawienia się środków na koncie bankowym można sprawdzić przez dedykowane do tego strony internetowe. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ofertę portalu money.pl, na którym można takie sprawdzenie zrobić bezpłatnie. Wystarczy wejść na stronę:

http://www.money.pl/banki/elixir/

Wówczas oprócz informacji o systemie Elixir (więcej o systemie w dalszej części artykułu) ujrzymy okno, do którego należy wpisać niezbędne informacje.

Zostaniemy zapytani o:

  1. Bank, z którego został wysłany przelew.
  2. Datę wykonania przelewu.
  3. Godzinę wykonania przelewu.
  4. Bank, do którego został wysłany przelew.

Po wprowadzeniu tych informacji strona wygeneruje datę i godzinę znalezienia się środków na koncie. Bezpośrednio w oknie do podawania danych znajduje się też odnośnik do strony, na której można sprawdzić w jakim banku znajduje się konto (jeżeli mamy tylko nr konta bez nazwy banku). Pamiętajcie, że takie sprawdzenia najlepiej robić tylko na zaufanych stronach i oczywiście nie warto dać się naciągnąć na jakiekolwiek opłaty – takie sprawdzenia są całkowicie bezpłatne.

Kiedy dojdzie przelew – od czego to zależy

Banki w Polsce używają systemu ELIXIR, który działa w ramach KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa SA). Jest to narzędzie pozwalające na szybkie, a co najważniejsze, bezpieczne przekazywanie środków finansowych. System ten pośredniczy m.in. w wymianie poleceń przelewu, dowodów wpłaty, poleceń zapłaty oraz czeków gotówkowych. Wejście do systemu otwarte jest od godz. 22.30 w niedzielę do godz. 21.30 w piątek. Stąd weekendowe „przestoje” i konieczność oczekiwania na pieniądze do poniedziałku. Uczestnicy systemu wymieniają komunikaty w sesji porannej, popołudniowej i wieczornej (łącznie 3 sesje). Banki wyznaczają sesje wychodzące (wysyłanie zleconych przelewów) oraz przychodzące (księgowanie przelewów otrzymanych). Więcej informacji na temat systemu można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Niestety, nawet najbezpieczniejszy system nie eliminuje zagrożeń naszych pieniędzy w cyberprzestrzeni. Dlatego warto pamiętać o mocnym haśle i czujności szczególnie w obszarze potencjalnych ataków phishingowych. Przykład takiego ataku, opisany w artykule „Cyberatak na klientów banku – jak to robią” świadczy o dużej kreatywności i determinacji cyberprzestrzępców.

bankowośćfinanseŁukasz Wojciechowski

25 czerwca 2017


Poprzedni wpis

Kolejny wpis