Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

zarabianie na youtube

Zarabianie na Youtube

Autor: Łukasz Wojciechowski

Zastanawialiście się kiedyś czy na produkowaniu i zamieszczaniu filmów na Youtube można zarobić? Jakiś czas temu zainteresował mnie ten temat, raczej z ciekawości niż planów na przyszłość. Na wielu stronach można przeczytać, że żeby zarabiać na zamieszczaniu filmów trzeba być wytrwałym, konsekwentnym, wyznaczać sobie cele… Zacząłem przysypiać chyba przy drugiej czy trzeciej takiej stronie. A jak zarabianie na Youtube wygląda konkretnie?

Co lubimy oglądać na Youtube

Niedawno w porannej rozmowie RMF FM gościł Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Wciela się on w postać Mariusza w bijącym rekordy popularności Uchu Prezesa. Robert Mazurek zapytał Cieślaka o popularność na Youtube i był bardzo zaskoczony, kiedy ten przyznał, że ich kanał w ciągu miesiąca awansował o kilkanaście pozycji w rankingu polskich subskrypcji* i zajmuje 140. miejsce (stan na 9.05.2017 r. –  134. miejsce). Zdziwiony Mazurek przyznał, że spodziewał się raczej pierwszej dziesiątki. Sytuacja ta pokazuje, że zdobywanie subskrypcji nie jest czymś oczywistym i pomimo ogromnej popularności trudno jest trafić nawet do pierwszej setki. Jakie kanały są zatem najpopularniejsze? Zobaczcie sami – aktualny ranking dostępny jest na stronie – Ranking.vstars.pl. Niekwestionowanym liderem polskiego Youtube jest Sylwester Wardęga, autor legendarnego filmu Mutant Giant Spider Dog (prawie 169 milionów wyświetleń).

Zarabianie na Youtube – mechanizm

Informacji o tym, jak zarabiać na Youtube najlepiej szukać u samego źródła. Google, właściciel Youtube, na stronie support.google.com zamieszcza dwa ważne poradniki. Pierwszy, to Kryteria zarabiania na filmach, gdzie dowiadujemy się m.in. jakie są minimalne wymagania odnośnie filmów, na jakich filmach można zarabiać, a na jakich nie. Drugi, to Informacje o programie partnerskim YouTube, gdzie znajdują się informacje o tym kto może wziąć udział w programie i na co Youtube zwraca uwagę. Warunkiem koniecznym do podjęcia próby przystąpienia do programu jest 10 000 wyświetleń kanału. Popularni Youtuberzy powinni też rozważyć nawiązanie stałej współpracy z wyspecjalizowanym podmiotem, który obejmie nad nimi opiekę. Takie profesjonalne pokierowanie rozwojem może zwiększyć zyski, ale wiąże się też z koniecznością podzielenia się nimi. Liderem na polskim rynku firm z tej branży jest LifeTube, z którym współpracuje m.in. wspomniany Sylwester Wardęga.

Możliwość uzyskania dodatkowych przychodów

Warto pamiętać, że osoba popularna na Youtube staje się często osobą publiczną. A to otwiera wiele możliwości uzyskiwania dodatkowych przychodów. Jakich? Płatne występowanie lub pojawianie się na różnego rodzaju eventach, wydanie książki, występowanie w reklamach. W krótkich filmach można też lokować produkty, znaleźć sponsora odcinka lub wystąpić na kanale sponsora. Youtuberzy są też zapraszani do prowadzenia szkoleń i sprzedają różnego rodzaju produkty i gadżety. Dodatkową popularność rozpoznawalny Youtuber może zdobyć zapraszając znane osoby do wystąpienia na swoim kanale. Często zgodzą się na to bezpłatnie, a w zamian uzyskają dodatkową promocję. Możliwość uzyskania dodatkowych przychodów jest zatem bardzo szeroka. Warto też zwrócić uwagę, że bardzo często zamieszczanie filmów na Youtube nie jest jedyną formą internetowej aktywności zarabiających w ten sposób.

Ile można zarobić

Eksperci solidarnie wypowiadają się na temat zarobków w ten sam sposób – to zależy od wielu czynników. Nie jest to łatwe to obliczenia, a Youtuberzy często niechętnie chwalą się w Internecie. Dużo zależy od tematyki profilu. Popularnym przykładem jest to, że mniejsza liczba odwiedzin i subskrypcji profilu w tematyce kosmetyków może być lepiej opłacana, niż dwa razy tyle w tematyce rozrywki. Po prostu takie są preferencje reklamodawców. Jeśli chodzi o liczby, to można je oszacować na portalu Socialblade.com. W okresie największej popularności Sylwestra Wardęgi (2014 r.) wiele polskich serwisów podawało za tym portalem miesięczną kwotę przychodów Youtubera pomiędzy 151 tys. a 1,2 mln zł. Eksperci jednak często studzili emocje wskazując na to, że dane są bardzo mocno przeszacowane. Ostatnio pojawiły się też spekulacje co do tego ile zarabia Robert Górski na wspomnianym „Uchu Prezesa”. Dziennikarze jednego z tabloidów szacowali, że po wyprodukowaniu 8 odcinków i ówczesnej liczbie odsłon na poziomie 39 milionów satyryk mógł liczyć na zarobek 62 tys. zł. To niewiele, biorąc pod uwagę profesjonalną produkcję każdego odcinka i pracy kilkudziesięciu osób. Zarabianie na Youtube to jednak tylko wycinek rzeczywistości. A wartość popularności, jaką zdobywają aktorzy produkcji i możliwości jej spieniężenia sprawiają, że na pewno nikt na tym nie straci.

*Subskrypcja – tradycyjnie to zbieranie adresów e-mail użytkowników poprzez formularz na stronie internetowej, w przypadku serwisu Youtube oznacza „polubienie” kanału, co wiąże się m.in. z wyświetlaniem na stronie głównej „lubiącego” powiadomień o nowych filmach


PrzedsiębiorczośćYoutubeZarabianie na Youtube

9 maja 2017


Poprzedni wpis

Kolejny wpis