Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

konferencja

Konferencja naukowa o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

Autor: Łukasz Wojciechowski

W pierwszy czwartek kwietnia odbyła się konferencja naukowa pt. „Bezpieczeństwo państwa i obywateli w cyberprzestrzeni” w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, w której pracuję na stanowisku adiunkta. Przedsięwzięcie, które miałem przyjemność współorganizować potwierdziło jak ważnym obszarem jest bezpieczeństwo informacji i ochrona danych osobowych, ile jeszcze nie zostało zbadane i powiedziane. Zarówno w szerokim wymiarze bezpieczeństwa państwa, jak również w odniesieniu do każdego pojedynczego obywatela, który zwyczajnie troszczy się o swoje środki finansowe czy dba o swoją prywatność. Konferencja naukowa o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni była potrzebna, tak jak potrzebne będą kolejne.

Temat konferencji

Na samym początku może pojawić się wątpliwość, czy bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni nie powinni zajmować się tylko i wyłącznie informatycy. Przecież sprawa dotyczy systemów informatycznych, więc dlaczego mają o niej dyskutować w większości przedstawiciele nauk społecznych. Nauki o polityce, nauki o bezpieczeństwie, nauki prawne, psychologia – czy to na pewno ten kierunek? Jestem przekonany, że tak! Problematyka bezpieczeństwa w Internecie jest zbyt złożonym i szerokim problemem, żeby pozostawić go tylko informatykom. Nie umniejszając ich roli oczywiście. Kluczowe jest konsolidowanie przedstawicieli różnych zawodów i osób specjalizujących się w różnych dziedzinach, właśnie na rzecz budowania świadomości społecznej i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Temat konferencji spotkał się z dużym zainteresowaniem bardzo różnych osób – zarówno ze świata nauki, jak i praktyków. Właśnie dlatego, że problematyka jest obecna i dostrzegalna w bardzo różnych obszarach życia, funkcjonowania państwa i jego obywateli.

Uczestnicy konferencji

W konferencji wzięli udział pracownicy naukowi, eksperci, doktoranci i studenci, którzy w swojej pracy zawodowej i badawczej zajmują się tematyką bezpieczeństwa informacji. Nie zabrakło przedstawicieli ważnych ośrodków naukowych, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuki Wojennej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Oprócz przedstawicieli Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji, lubelskie uczelnie reprezentowali przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Swoich reprezentantów miały także organizacje pozarządowe, m.in. Fundacja im. K. Skubiszewskiego oraz Fundacja RP. W pierwszym panelu plenarnym oprócz pracowników naukowych swoje wystąpienia mieli także praktycy. Jednym z nich była Sylwia Czub-Kiełczewska, ekspert ds. bezpieczeństwa informacji i autorka popularnego bloga o ochronie danych osobowych – Sylwiaczub.pl. Wystąpienie dotyczące ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych zawierało bardzo dużo ważnych i praktycznych przykładów opartych na bogatym doświadczeniu zawodowym autorki. W sesjach równoległych szczególnie interesujące było wystąpienie mec. Tomasza Turskiego z Fundacji RP i Kancelarii Radcy Prawnego Ius est ars, pt. „Sytuacja prawna osób fizycznych dokonujących czynności prawnych z wykorzystaniem sieci Internet – wybrane zagadnienia”. Tutaj także teoria została przedstawiona w oparciu o wiele interesujących przykładów.

Konferencja i co dalej

Wydarzenia takie jak opisywana konferencja mają często bardzo pozytywne konsekwencje. Wysłuchane wystąpienia inspirują do działania i rozszerzania zakresu swoich zainteresowań naukowych, a zawarte znajomości procentują ciekawą współpracą. Tematyka bez wątpienia ma duży potencjał. Wszystkich czytelników bloga, którzy nie mogli wziąć udziału w konferencji a interesują się tematem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni już teraz zapraszam do lektury książki, w której zebrane będą referaty uczestników przedsięwzięcia. O jej wydaniu na pewno będę informował na blogu. Jednocześnie serdecznie zapraszam do obejrzenia wywiadu telewizyjnego w programie „To nas dotyczy”. W związku z konferencją zostaliśmy zaproszeni do TVP3 Lublin razem z Sylwią Czub-Kiełczewską, ekspertem ds. bezpieczeństwa informacji. Cała rozmowa, którą przeprowadziła red. Małgorzata Orłowska, dostępna jest na stronie internetowej programu.

 

 

 

bezpieczeństwo informacjicyberbezpieczeństwocyberprzestępczośćInfoSeckonferencjaochrona danychochrona danych osobowychphishingŁukasz Wojciechowski

10 kwietnia 2017


Poprzedni wpis

Kolejny wpis