Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Szukanie miłości przez Internet

Autor: Łukasz Wojciechowski

W przeszłości było to dość nietypowe i oryginalne. Współcześnie niemal każdy ma wśród swoich znajomych pary, które poznały się w sieci. Niestety taki rodzaj zawierania znajomości niesie za sobą wiele zagrożeń. Warto więc zastosować się do kilku wskazówek, aby szukanie miłości przez Internet było bezpieczne.

Pierwsze kroki

Przede wszystkim, jeżeli decydujemy się na założenie profilu na portalu randkowym powinniśmy starannie wybrać taki portal. Warto pamiętać, że udostępniamy tam swoje dane osobowe i powinny być one należycie zabezpieczone. Warto przed udostępnianiem informacji o sobie i swojego wizerunku zapoznać się z regulaminem takiego portalu. Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości, możemy zadać pytanie administratorowi strony, np. drogą mailową. Ostrożność w kwestii wyrażania zgody na udostępnianie naszego wizerunku do celów marketingowych pomoże też uniknąć wystąpienia w reklamie lub galerii na stronie głównej, jeżeli sobie tego nie życzymy. Niektóre portale randkowe są płatne i oferują więcej usług. Mogą to być testy psychologiczne, które wypełniają użytkownicy oraz szczegółowe określenie swoich preferencji, co prowadzi do kojarzenia par w oparciu o te kryteria. Obowiązek płacenia za rejestrację stanowi selekcję użytkowników, co ma swoje dobre i złe strony. Na takich portalach jest mniej fałszywych kont, a osoby zarejestrowane zwykle poważnie podchodzą do zawierania nowych znajomości. Jednak zwykle jest tam mniej użytkowników i traci się szansę na kontakt z tymi, którzy nie chcą płacić. Niezależnie od tego, który portal wybieramy, warto założyć na nim inny nick, niż te używane przez nas na innych stronach (np. portale aukcyjne, fora internetowe). Utrudni to wyszukiwanie informacji o nas, których nie chcemy udostępniać osobom z portalu randkowego. Chodzi o tworzenie tzw. profili osobowych, o czym więcej można przeczytać TUTAJ.

Czy na pewno portal randkowy?

Portale randkowe to nie jedyne strony, na których można zawierać nowe znajomość i znaleźć miłość. Wiele osób próbuje też to robić poprzez aktywność na forach internetowych, zarówno tych przeznaczonych do takiego celu, jak i kompletnie innych, np. tematycznych. Dużą popularnością cieszą się też portale z ogłoszeniami, na których ciągle funkcjonują działy matrymonialne. W tym ostatnim przypadku najczęściej ogłaszają się osoby starsze lub takie, które nie mają dostępu do Internetu, np. osadzeni w zakładach karnych, co dla wielu potencjalnych partnerów stanowi poważną przeszkodę. Przy wyborze pomiędzy portalem i forum internetowym warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czego tak naprawdę oczekujemy. Jeżeli chodzi o nawiązywanie luźnych relacji i zwykłą rozrywkę dla zabicia czasu, to nasz wybór nie ma dużego znaczenia. Jeżeli chcemy się z poznanymi osobami spotykać na żywo, w tzw. realu, bądź też myślimy o wspólnym życiu, warto ostrożnie podchodzić do forów internetowych i stawiać na portale ze skutecznymi narzędziami autoryzacyjnymi. Może to być np. wymóg podania swojego numeru telefonu lub zrobienia przelewu, co zwiększa wiarygodność w porównaniu z założeniem anonimowego konta na forum. W przypadku poważnych zamiarów dobrze też kierować się swoim systemem wartości przy wyborze portalu randkowego/forum. Powstają portale randkowe np. dla ludzi wyznających wartości chrześcijańskie. Zawsze też warto zapoznać się z informacjami i relacjami innych użytkowników na temat strony, na której chcemy nawiązać znajomość.

Podejrzane sytuacje

Bardzo ważne jest, aby podczas nawiązywania relacji przez Internet nie tracić kontaktu ze światem rzeczywistym. Oczywiście, nie mamy obowiązku opowiadać wszystkim o nowej relacji, warto jednak wtajemniczyć zaufaną osobę, która w sposób bardziej obiektywny będzie w stanie ocenić pewne zachowania. Nasz szczególny niepokój powinien wzbudzić fakt, że ktoś nowopoznany informuje nas o swoich problemach finansowych i prosi o pożyczkę. Zdecydowana większość takich sytuacji to zwyczajne oszustwa, na które regularnie nabierają się osoby samotne, które bardzo szybko angażują się w nową relację. Warto też pamiętać, że tak jak niektóre strony są przeznaczone do zawierania nowych znajomości, tak niektóre z nich wręcz przeciwnie. Zaczepianie nieznajomych na portalach społecznościowych w celu zapoznania się i nawiązania bliższej relacji może nie być dobrze przyjęte. Wiele osób używa takich stron do kontaktowania się ze swoimi prawdziwymi znajomymi. Możemy ponieść za takie zachowanie konsekwencje, łącznie z zablokowaniem konta.

Kiedy ma dojść do spotkania

Szukanie miłości przez Internet nie pozostawia wyboru – po zapoznaniu się w sieci przychodzi czas na spotkanie w realu. Tutaj szczególnie warto zachować pewne środki ostrożności. Osoby niepełnoletnie powinny zabrać na pierwsze spotkanie zaufaną osobę dorosłą. Oczywiście nie chodzi o to, żeby spędzić ten czas we troje, ale o dyskretną obserwację pierwszej części spotkania. Można wtedy zweryfikować, czy na spotkanie faktycznie przyszedł rówieśnik, czy podstarzały pan, który „trochę minął się z prawdą odnośnie swojego wieku i wyglądu”. Wszyscy, niezależnie od wieku, powinni pierwsze spotkanie zaplanować w miejscu publicznym, gdzie jest dużo ludzi. Można wtedy szybko zakończyć spotkanie, np. jeżeli przekonamy się, że ktoś wysłał nam nieswoje zdjęcie. Spotkania w parkach, gdzie nie ma dużo ludzi, w prywatnych mieszkaniach lub innych odludnych miejscach są bardzo niebezpieczne i należy ich bezwzględnie unikać. Warto też poinformować zaufaną osobę o tym, że planujemy takie spotkanie, podać datę, godzinę i adres. Niektórzy umawiają się na telefon kontrolny od przyjaciela lub inny umowny sygnał, że wszystko jest w porządku.


bezpieczeństwo informacjicyberbezpieczeństwocyberprzestępczośćInfoSecochrona danychochrona danych osobowych

12 października 2016


Poprzedni wpis

Kolejny wpis