Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Statuo.pl - Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Bezpieczna rejestracja karty SIM

Autor: Łukasz Wojciechowski

W Polsce funkcjonuje niespełna 27 milionów kart SIM, które działają jako pre-paid. Do tej pory nie trzeba było rejestrować takich kart, a ich użytkownicy byli anonimowi. Po wejściu w życie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych wszystkie takie karty SIM będą wymagały rejestracji lub przestaną być aktywne. Jest to olbrzymie przedsięwzięcie, wokół którego zdążyło narosnąć kilka mitów, a niewiedzę i dezorientację użytkowników próbują wykorzystać oszuści chcący wyłudzić dane osobowe. A jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Na czym polega bezpieczna rejestracja karty SIM?

Co warto wiedzieć

Na początku warto uporządkować kilka kwestii. Przede wszystkim konieczne jest dokonanie podziału na użytkowników, którzy używają takich kart SIM i wcześniej ich nie zarejestrowali oraz na tych, którzy chcą taką kartę zakupić po zmianie przepisów. Dotychczasowi użytkownicy wcale nie mają obowiązku zarejestrowania swojej karty. Mogą jej używać na dotychczasowych zasadach i dokonać wyboru – albo rejestracja do końca stycznia 2017 roku, albo karta zostanie (dokładnie wtedy) wyłączona. Natomiast jeśli ktoś chce kupić taką kartę dzisiaj, jutro czy za miesiąc, musi ją zarejestrować. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że operatorzy telekomunikacyjni dopuszczają różne formy rejestracji, dlatego zostały one podzielone na bezpieczne i niebezpieczne.

Bezpieczna rejestracja karty SIM

Zdecydowanie najlepszą i najbardziej bezpieczną formą rejestracji karty SIM jest udanie się do salonu operatora. Jedna krótka wizyta z dowodem osobistym pozwala na załatwienie sprawy i zachowanie wszelkich procedur bezpieczeństwa naszych danych. Niektórzy operatorzy dopuszczają też rejestrację w punktach firm i instytucji, z którymi współpracują. Ciekawe rozwiązanie zaproponował operator sieci PLAY – rejestracji karty SIM można dokonać w placówkach Poczty Polskiej. W przypadku Plusa tradycyjnie można wykonać taką czynność dodatkowo w punktach sprzedaży Cyfrowego Polsatu, Orange proponuje natomiast poza swoimi salonami sieć sklepów Media Expert. Szczegółowe informacje o punktach stacjonarnej rejestracji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych operatorów, jednocześnie warto zwrócić uwagę na towarzyszące tej czynności promocje. Co jest najważniejsze? Na rejestrację jest czas do końca stycznia 2017 r., a salonów sieci komórkowych jest bardzo dużo! Nawet jeśli ktoś mieszka w małej miejscowości, to z pewnością przez najbliższe pół roku znajdzie się chociaż raz galerii handlowej lub centrum większego miasta.

Niebezpieczna rejestracja kart SIM

Niektórzy operatorzy oferują również mniej bezpieczne formy rejestracji, których trzeba unikać. Przede wszystkim rejestracja kart SIM w kioskach Ruchu. Z całym szacunkiem dla pracujących tam osób, nie są to w większości pracownicy przeszkoleni w zakresie ochrony danych osobowych. Warto więc podkreślić – kioski Ruchu są dobre do kupowania gazet i papierosów, nie są natomiast najlepszym miejscem do udostępniania swoich danych osobowych. Co jeszcze jest niebezpieczne? Warto wystrzegać się rejestracji on-line, z którą może się wiązać skanowanie/kserowanie dowodów osobistych. Jest to praktyka bardzo niebezpieczna. Niezależnie od wyboru operatora, warto udać się z rejestracją do punktu stacjonarnego, jednocześnie zwracając uwagę na to, żeby punkt był godny zaufania, a pracownicy przygotowani do przetwarzania danych osobowych.

Oszustwa związane z rejestracją kart SIM

Coraz częściej pojawiają się informacje o oszustach, którzy na kanwie całego zamieszania próbują wyłudzić dane osobowe (pisały o tym m.in. serwisy tvp.info i niebezpiecznik.pl). W jaki sposób? Oszustwo polega na dzwonieniu do użytkowników i przeprowadzaniu „rejestracji telefonicznej”. Użytkownik ma podać swoje dane i rzekomo jego numer będzie już zarejestrowany. Nie ma takiej możliwości i każdy taki telefon powinien być zgłoszony na Policję. Ponadto, w najbliższym czasie można spodziewać się różnego rodzaju działań typu phishing (więcej o phishingu w innym artykule), nawiązujących do „wymogu” rejestracji numerów.


bezpieczeństwo informacjiochrona danych osobowych

3 sierpnia 2016


Poprzedni wpis

Kolejny wpis