Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Cyberoszustwa „na Pocztę Polską”

Autor: Łukasz Wojciechowski

Informacja o oczekującej przesyłce pocztowej wiąże się ze skrajnymi emocjami. Może przyszedł zamówiony produkt, zwrot podatku albo paczka od rodziny z USA? A może mandat z fotoradaru, wezwanie do zapłaty zaległego rachunku, albo wezwanie na komisariat? Jedno jest pewne – informacja o przesyłce wywołuje w nas pewnego rodzaju ekscytację i doskonale wiedzą o tym cyberprzestępcy. Stąd regularnie próbują nas złapać na cyberoszustwa typu phishing związany z Pocztą Polską.

Niektórzy już dostali, inni mogą spodziewać się maila o następującej (pisownia oryginalna) lub podobnej treści:
Dzień dobry!
Ta wiadomość została do Ciebie wysłana automatycznie przez system powiadamiania o przesyłkach awizowanych Poczty Polskiej. W dniu 25-07-2016 została podjęta próba doręczenia przesyłki, która zakończyła się niepowodzeniem. Ponieważ nasz kurier nie zastał Cię pod wskazanym adresem zamieszkania.
Przesyłka została przekazana do najbliższej placówki pocztowej.
Szczegółowe dane na temat paczki oraz numer referencyjny do jej odebrania znajdziesz w elektronicznym awizo, załączonym do wiadomości.

System Awizowania
Poczta Polska Spółka Akcyjna
ul. Rodziny Hiszpańskich 8
00-940 Warszawa
NIP: 525-000-73-13
KRS: 0000334972
Sąd Rejonowy: Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy kapitał zakładowy: 774.140.000, w całości wpłacony

Wiadomość zawiera także logo Poczty Polskiej oraz czcionkę używaną na stronie internetowej firmy i w materiałach reklamowych . Po rozpakowaniu załącznika okazuje się, że nie zawiera on „elektronicznego awizo” tylko wirusa lub złośliwe oprogramowanie, który infekuje nasz komputer. Sprawa stała się na tyle powszechna, że Poczta Polska systematycznie wydaje oświadczenia, m.in.:
Szanowni Państwo,
otrzymujemy sygnały, że w ostatnich dniach użytkownicy poczty elektronicznej, w tym Klienci Poczty Polskiej SA, po raz kolejny otrzymują fałszywe maile, których nadawca podszywa się pod Pocztę Polską. Maile mogą zawierać wirusa lub załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Poczta Polska nie wysyła automatycznych powiadomień z adresów uslugi.pocztowe@poczta-polska.pl oraz awizo@poczta-polska.pl, ani nie dołącza do wiadomości żadnych załączników.

Warto pamiętać, że jeśli otrzymujemy wiadomość od Poczty Polskiej, która zawiera jakikolwiek załącznik, to nigdy nie należy otwierać takiego załącznika!


bezpieczeństwo informacjicyberbezpieczeństwocyberprzestępczośćochrona danychochrona danych osobowychphishing

25 lipca 2016


Poprzedni wpis

Kolejny wpis