Statuo

Ochrona danych, kontrola zarządcza, wizerunek i promocja

Utrata dokumentu tożsamości – co robić?

Autor: Łukasz Wojciechowski

Utrata dokumentu tożsamości to sytuacja niespodziewana. Trudno zaplanować zgubienie lub kradzież dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Trudno też wymienić wszystkie negatywne konsekwencje utraty dokumenty, szczególnie jeśli został po prostu skradziony i złodziej zaplanował jego używanie np. w celu autoryzacji przestępstwa. Co robić? Odpowiedź jest prosta – trzeba natychmiast działać!

Podstawowym błędem jest to, co większości ludzi od razu przyjdzie do głowy – udanie się na najbliższy komisariat Policji bez podejmowania innych działań. Tracimy w ten sposób cenne minuty, czasem nawet godziny, a w tym czasie możemy stać się ofiarami przestępstwa z użyciem naszych danych. Najbardziej efektywne będą następujące kroki:

1. Idziemy do BANKU. Pozwoli to na niezwłocznie zastrzeżenie dokumentu w bazie Dokumenty Zastrzeżone. Niezależnie od tego czy dokument został skradziony czy zgubiony. Instytucją właściwą do tej czynności jest właśnie bank. Niektóre banki przyjmują zgłoszenia od wszystkich posiadaczy kont, niezależnie od tego czy konto było zakładane w tym banku czy w jakimkolwiek innym. Ich lista znajduje się pod artykułem. Pozostałe przyjmują zastrzeżenia tylko od swoich klientów. W banku wypełniamy wniosek o zastrzeżenie dokumentu, co pozwala na szybkie wprowadzenie naszego zagubionego/skradzionego dokumentu do bazy Dokumentów Zastrzeżonych.
2. Jeżeli dokument został skradziony, to warto udać się na najbliższy komisariat Policji i zgłosić ten fakt. Jeżeli po prostu zgubiliśmy dokument, to Policja nie ma nic do rzeczy.
3. Zawiadamiamy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrabiamy nowy dokument.

Podjęcie opisanych kroków pozwoli na szybkie bezpieczne rozwiązanie problemu. Dokumenty, które należy zastrzegać w przypadku kradzieży/zgubienia to:
– dowód osobisty
– paszport
– prawo jazdy
– książeczka żeglarska
– książeczka wojskowa
– karta pobytu
– karta płatnicza
– dowód rejestracyjny

Warto też zapisać w telefonie wspólny dla wszystkich posiadaczy numer telefonu do zastrzegania kart bankomatowych – +48 828828828.

Ostatnie pytanie, jakie nasuwa się w tej sytuacji, to czy można anulować zastrzeżenie dokumentu, jeśli się znajdzie. Teoretycznie jest to możliwe, ale zdarzały się przypadki, że złodziej odsyłał lub podrzucał dokumenty właśnie po to, żeby właściciel wycofał zastrzeżenie! W międzyczasie wykorzystywał dokumenty do działań przestępczych. Dlatego zarówno Związek Banków Polskich, jak i specjaliści od bezpieczeństwa bankowego rekomendują zdecydowanie wyrobienie nowych dokumentów i niecofanie zastrzeżenia.
Lista banków, które zastrzegają dokumenty nie tylko swoich klientów:
Bank BPH SA  (www.bph.pl)
Bank Gospodarki Żywnościowej SA (www.bgz.pl)
Bank Pocztowy SA (www.pocztowy.pl)
Bank Polskiej Spółdzielczości SA (www.bankbps.pl)
Deutsche Bank PBC SA (www.deutsche-bank-pbc.pl)
Eurobank (www.eurobank.pl)
Plus Bank SA (www.plusbank.pl)
Krakowski Bank Spółdzielczy (www.kbsbank.com .pl)
PKO BP SA (www.pkobp.pl)
Santander Consumer Bank SA (www.santanderconsumer.pl)
SGB-Bank S.A. (www.sgbbank.com.pl)
Bank Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl)
Bank Zachodni WBK SA (www.bzwbk.pl)
Getin Bank (www.getinbank.pl)
Societe Generale SA (www.sgcib.com)


17 lipca 2016


Poprzedni wpis

Kolejny wpis